Kampovanje vs. Hotel: Nostalgija, Komfor i Filozofija Putovanja

Lejdi Blog 2024-06-20

Iskustva kampovanja u detinjstvu, razmišljanja o komforu hotela i avanturama u autodomu. Da li je pravi odmor u šatoru ili u luksuznom smeštaju?

Kampovanje vs. Hotel: Nostalgija, Komfor i Filozofija Putovanja

Nikad neću zaboraviti ljetovanja pod šatorom, a kasnije u kamp prikolici, dok sam išla u osnovnu školu. Moji roditelji su kupili šator i svu kamp opremu, i tako smo svako leto, uz celo brdo opreme, sedali u auto i vozili se u drugo letovalište. Ubrzo sam savladala sve spretnosti: sastavljanje šatora, kopanje kanala i zabijanje klinova. Hrana na žaru postala je naš svakodnevni ručak, a čisto more i uvek novo društvo – nezaboravno sećanje na moje detinjstvo.

Da li i vi volite takav način letovanja?

Za neke je pravi odmor samo u hotelu. Mislim da su hoteli kao način boravka tokom odmora više za starije ljude, one u penziji. Kod njih su izraženije potrebe po pitanju komfora, pa i hrane koja je možda dijetalna. Ili za one sa malim bebama, koji neće rizikovati da im se dete prehladi – ipak, zna biti hladno u šatoru, a za decu treba poneti puno stvari.

Kad kampiram, obično koristim šator, ali kad odlučim da budem u kampu duže vreme, onda uzmem u najam prikolicu – ipak je u njoj lepše ako kiša pada par dana. Setite se Logarske doline – usred leta, ujutru može biti i ispod nule. Umesto hotela, neki bi više voleli autodom. Sve više ljudi razmišlja o takvom načinu odmora, iako neki smatraju da bi ta "garsonjera na točkovima" bila skoro deset meseci neiskorišćena. Ali svakako je dobra varijanta – mobilan stan, voziš za suncem, a nigde ne piše da u njemu ne možeš imati i ranac sa šatorom.

Komfor hotela vs. avantura kampovanja

Ipak, neki kažu: "Hotel je komfor sa 5 zvezdica u poređenju sa šatorom." Kampirala sam ranije, u mladosti, kad mi nije bilo bitno ništa osim dobrog društva i zabave. Sada sam ipak za hotelić ili privatni smeštaj – samo da je čvrst krov nad glavom i bez gmizavaca, molim.

Slazem se i sa ovim: "Komfor boli glavu i džep." Kad se podsetim cena autodoma – između 40 i 50 hiljada evra – digne mi se temperatura. Ali povoljan najam (oko 50 evra dnevno) može biti isplativ ako ide više odraslih zajedno.

Autodom – ne samo putovanje, već filozofija života

Za neke je kampovanje više od pukog putovanja – to je način života. Kao glavni junak romana "Prisustvo" Jerzija Kosinskog, koji živi u ogromnoj kući na točkovima (dormobilu) i krstari Amerikom u potrazi za mestom pod suncem.

Mnoge porodice u Americi žive u autodomovima ne zato što ne mogu da priušte klasičan dom, već zato što im je to životni stil. Slično je i sa penzionerima – mnogi prodaju svoje domove i sele se u autodome dok su još zdravi i vitalni, putujući i doživljavajući ono što pre penzije nisu mogli zbog obaveza. To nije samo čekanje na kraj uz pogled na unuke – to je njihova maksima u životu.

Ipak, Amerikanci su rođeni nomadi – njima nije problem da menjaju sredinu ili da preko noći promene način života. U Evropi, a posebno na našim prostorima, to je još uvek retkost.

Kampovanje kao iskustvo koje ostaje u sećanju

Do pre nekoliko godina, redovno sam kampovala sa roditeljima – prvo u šatoru, pa u bračnoj prikolici, pa u kamp prikolici. Sada imamo i splav, ali mogu vam reći da je ubedljivo najlepše u šatoru bilo za mene. Poseban je osećaj i kad pada kiša – nemaš šta da radiš, ležeš u šator i slušaš kako kapi udaraju po platnu. I dan danas, kad čujem kišu kako lupa po limu kad sam kod kuće, setim se dana kampovanja u šatoru.

Gledano kroz oči avanturiste, u hotelu nema onog prvinskog izazova. Ima porodica koje žive u autodomovima ne zato što moraju, već zato što žele. To im je životni izbor.

Kampovanje kao društveni događaj

Volim kampovanje, mada nisam često imao priliku. Zadnji put je bilo na Vidovdanskom maršu – uveče svi uzmemo vreće za spavanje i lociramo se gde kome odgovara. Neki su spavali pod velikim svadbarskim šatorom, neki na otvorenom, a jedan je završio u bunkeru od autobusa.

Ideja sa kombi-prikolicom (autodomom) je sjajna – ne samo za putovanja, već i za svakodnevnicu. Zamislite da idete u grad na žurku, a sutra rano na posao. Umesto da se vraćate kući, možete zanociti u autodomu ispred firme – stići ćete na vreme i odmoran.

Zaključak: Svako ima svoj idealan odmor

Na kraju, sve se svodi na lične preference. Neki će uvek preferirati luksuz hotela, drugi divlju romantiku šatora, a treći mobilnu slobodu autodoma. Bitno je da odmor donese ono što svako od nas najviše ceni – mir, avanturu ili prosto promenu scene. Šta više volite: šator, prikolicu, autodom ili hotelski krevet?

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.